ПРЕССЪОБЩЕНИЕ
17 март 2024 г.
Управителният съвет на БНБ определи нивото на антицикличния капиталов буфер, приложим към кредитни рискови експозиции в Република България, на 2.0% през второто тримесечие на 2026 г., на основата на оценка по чл. 5, ал. 3 и ал. 4 от Наредба № 8 на БНБ за капиталовите буфери, комбинираното изискване за буфер, ограниченията върху разпределенията и препоръката за допълнителен собствен капитал.
Съгласно чл. 5, ал. 3 от Наредба № 8 на БНБ, при оценката за нивото на антицикличния буфер се отчитат както референтният индикатор по чл. 5, ал. 1, така и съответните насоки на Европейския съвет за системен риск (ЕССР) и други показатели, които БНБ е преценила за подходящи за отразяване на цикличния системен риск. Към края на четвъртото тримесечие на 2024 г. съотношението кредит/БВП, изчислено според публикуваната на интернет страницата на Българската народна банка методология, възлиза на 77.1%. Отклонението на показателя от дългосрочния тренд е отрицателно (-22.9 процентни пункта), което съответства на нулева стойност на референтния индикатор за антицикличния буфер.
Тъй като стандартният показател за отклонението на съотношението кредит/БВП от дългосрочния тренд не отразява адекватно тенденциите в цикличните рискове, при оценката за нивото на антицикличния буфер се вземат под внимание и допълнителни индикатори, фокусирани върху кредитния пазар, задлъжнялостта, пазара на недвижими имоти, както и общото състояние на икономическата среда.
Кредитната активност в частния сектор се запазва висока. Силни темпове на растеж продължават да се наблюдава в сегмента на домакинствата, като през четвъртото тримесечие и при сегмента на нефинансовите предприятия се отчита по-значително увеличение в сравнение с предходните тримесечия. Продължителните периоди на завишена кредитна активност създават предпоставки за потенциално акумулиране на средносрочни рискове в баланса на банковата система и увеличение на задлъжнялостта. С цел отразяване на потенциални средносрочни рискове, произтичащи от кредитната динамика в сегмента на жилищните кредити, БНБ въведе изисквания за показателите за обезпеченост (LTV), способност за обслужване на задълженията (DSTI) и матуритет при отпускане и предоговаряне на кредити, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Мярката е в сила, считано от 1 октомври 2024 г. и е насочена към засилване кредитоспособността на кредитополучателите от този сегмент и устойчивостта на банковата система. Тя е обект на регулярно макропруденциално наблюдение и анализ като част от действието на цялостния надзорен инструментариум (включително антицикличния буфер). Изискването за антицикличен капиталов буфер от 2% в сила от второто тримесечие на 2026 г. има за цел да съхрани устойчивостта на банковата система срещу потенциални бъдещи загуби, за които интензивният кредитен растеж би могъл да допринесе. Поддържането на антицикличен капиталов буфер е в подкрепа на солидната капиталова позиция на банковата система и затвърждава стабилността й към натиск върху доходността и капиталовата позиция, предизвикан от потенциално нарастване на необслужваните кредити и обезценките.
Допълнителна информация за използваната методология и предишните решения за антицикличния капиталов буфер може да се намери в раздел „Капиталови буфери“.