Поредица „История на финансите и банковото дело“
В поредицата на БНБ „История на финансите и банковото дело“ се публикуват трудове на видни български финансисти и икономисти от миналото, представляващи интерес за науката и практиката, както и изследвания от съвременни автори, основани на задълбочено проучване на явления и процеси от историята на българската икономика, финанси и банково дело.
Мандат и функции на Българската народна банка (1879–1947)
Том 1. Нормативна уредба на дейността
Книгата е посветена на 145-ата годишнина от основаването на Българската народна банка и в този том са включени най-важните нормативни документи, свързани с учредяването, устройството и дейността ѝ през периода 1879–1947 г. Те дават възможност да се проследи историческото развитие на институцията и законодателната уредба, с която на БНБ се възлагат функциите на централна банка – търговско-банкова, по емитиране на банкноти и монети, провеждане на паричната политика, на фискален агент, регулатор и надзорник.
Изданието е предназначено за специалисти в областта на финансите и банковото дело, както и за изследователи на историята на българската банкова и парична система в края на 19-ти век и първата половина на 20-ти век.
Михаил Тенев. Живот и дейност
Михаил Тенев е един от строителите на финансова България. В периода от Освобождението до началото на XX век той работи активно за изграждането на българската данъчна, финансова, банкова и парична система. Законотворец, висш държавен функционер, ерудит и родолюбец, той извършва огромна по своя размах народополезна дейност, описана в спомените му с прецизност и вълнение.
Неговото дело е свързано неразделно с развитието на Българската народна банка в периода 1885-1899 г., когато той е член на Управителния съвет и управител на БНБ.
Двутомникът е второ допълнено издание на спомените на бележития финансист, издадени за първи път през 1940 година. Изданието е богато илюстрирано със снимки и копия на документи, снабдено е с пояснителни бележки, речник на рядко употребявани и слабо познати днес думи, както и с показалци на личните имена, географските наименования и институциите.
„Прослужих непрекъснато цели 22 години на родината в най-бурната епоха, прекарана от България: като преводчик през Освободителната война (...); като подначалник, управител на митница, финансов инспектор и началник-отделение при Финансовото министерство; като администратор и управител на Българската народна банка, и достигнах, макар против волята си, най-високия йерархически пост на български финансов министър.
През дългогодишната си служба във Финансовото министерство и Народната банка работих при всички политически режими и всички титулярни и управляващи финансови министри с разни характери и убеждения (...), които ми са оказвали пълното си доверие и са ми предоставяли пълна свобода на действие, ако и взглядовете и принципите на някои от тях по някои въпроси да не са били винаги еднакви с моите.“ Михаил Тенев
Асен Христофоров. Избрани произведения и документи
През 2010 г. се навършиха 100 години от рождението на проф. Асен Христофоров – незаслужено забравен икономист, един от най-способните специалисти по политическа икономия, история на българското банково дело и конюнктурен анализ в периода между двете световни войни. Обвинен в идеологическа неправоверност, през 1947 г. Асен Христофоров е завинаги лишен от възможността да продължи научната и преподавателската си работа и намира нов път за интелектуално оцеляване в белетристиката, краезнанието и преводаческата дейност.
Тритомникът, издаден от БНБ, съдържа избрани трудове на Асен Христофоров по икономика – монографии, студии и статии, както и две автобиографични творби, документи от досието му в Държавна сигурност и от личния му архив, богат снимков материал и библиография на богатото творческо дело на Асен Христофоров.
История на външния държавен дълг на България (1878–1990)
Това е мащабно историко-икономическо проучване, което събира сведения от различни извори, за да разкрие механизма на формирането и натрупването на външния дълг на България в продължение на повече от 110 години.Марко Рясков. Спомени и документи
Мемоарите на Марко Рясков откриват поредицата на БНБ по история на финансите. В книгата са поместени великолепните спомени на големия български финансист, богат снимков материал и множество документи по съдебните дела, водени след 9 септември 1944 г. срещу Марко Рясков като бивш министър на финансите и управител на Българската народна банка. Книгата е вълнуващо свидетелство за високия дух на един истински патриот и за професионализма на един блестящ финансист.