Въпроси и отговори
102. Каква е официалната парична единица след присъединяване на страната към еврозоната?
Считано от 1 януари 2026 г., официалната валута на Република България е еврото. Едно евро се разделя на сто цента.
103. Коя институция е отговорна за изготвяне, производство и доставка на евромонети и евробанкноти?
До 1 януари 2026 г. Българската народна банка, при спазване на правните актове на Европейския съюз, организира и осъществява навременното изготвяне и производство на евромонети с българска национална страна и доставката на евробанкноти и евромонети. От 1 ноември 2025 г. Българската народна банка организира снабдяването на кредитните институции с евробанкноти, евромонети и стартови комплекти с евромонети (първоначално зареждане). Първоначалното зареждане се извършва съгласно договори, сключени между Българската народна банка и всяка кредитна институция.
От ноември 2025 г. кредитните институции организират снабдяването на „Български пощи“ ЕАД и търговците с евробанкноти, евромонети и стартови комплекти с евромонети (подзареждане). Подзареждането се извършва съгласно договори, сключени между кредитната институция и „Български пощи“ ЕАД, съответно всеки търговец.
От 1 декември 2025 г. кредитните институции продават стартови комплекти с евромонети на физически лица и търговци при спазване на Закона за мерките срещу изпирането на пари и на Закона за мерките срещу финансирането на тероризма и на разпространението на оръжия за масово унищожение.
От 1 декември 2025 г. БНБ и „Български пощи“ ЕАД продават стартови комплекти с евромонети на физически лица при спазване на Закона за мерките срещу изпирането на пари и на Закона за мерките срещу финансирането на тероризма и на разпространението на оръжия за масово унищожение, а кредитните институции организират зареждането на машините за самообслужване, включително терминални устройства АТМ, с евробанкноти.
104. Българската народна банка ще може ли да емитира евробанкноти и евромонети?
Българската народна банка ще осигурява и контролира печатането на евробанкноти и сеченето на разменни, възпоменателни и колекционерски евромонети от благородни метали и мед в страната.
Българската народна банка определя дизайна на националната страна на разменните и възпоменателните евромонети, които ще емитира, както и дизайна, номиналната стойност и техническите характеристики на колекционерските евромонети, които ще емитира. Количествата възпоменателни евромонети, които националните централни банки възнамеряват да емитират, се одобряват от ЕЦБ.
105. Ще продължи ли БНБ да емитира български възпоменателни монети?
След 1 януари 2026 г. Българската народна банка ще продължи да емитира възпоменателни монети с номинална стойност 2 евро, които ще са законно платежно средство на територията на всички държави от еврозоната.
106. С колекционерските евромонети, които се емитират от БНБ, може ли да се плаща извън България?
Колекционерските евромонети, емитирани от Българската народна банка, са законно платежно средство само на територията на Република България.
107. Какви са евробанкнотите, какви са номиналите, които са в разпространение?
Съществуват две серии банкноти. Първата серия се състои от седем различни номинала: 5 евро, 10 евро, 20 евро, 50 евро, 100 евро, 200 евро и 500 евро. Втората серия, наречена „Европа“, се състои от шест номинала и е завършена с емитирането на банкнотите от 100 € и 200 € на 28 май 2019 г. Серия „Европа“ включва банкноти от 5 евро, 10 евро, 20 евро, 50 евро, 100 евро, 200 евро. Тя не включва банкнота от 500 евро, която от 27 април 2019 г. не се емитира, но е в обращение като законно платежно средство. Банкнотите от първата серия, пуснати за пръв път в обращение през 2002 г., постепенно се заместват от банкнотите от серия „Европа“, които са по-трайни и по-защитени срещу фалшифициране. Всички евробанкноти са законно платежно средство навсякъде в еврозоната.
108. Чии са подписите върху евробанкнотите?
На първата серия евробанкноти има подпис на Вилем Ф. Дуйзенберг, Жан-Клод Трише или Марио Драги – съответно първия, втория и третия председател на Европейската централна банка. Всички тези банкноти са еднакво валидни.
Подписът върху банкнотите от серия „Европа“ е на бившия председател на ЕЦБ Марио Драги или на настоящия – Кристин Лагард. Валидни са банкнотите и с един от двата подписа.
109. Колко вида са евромонетите, какви са различните номинали?
Серията евромонети се състои от осем различни номинала: 1, 2, 5, 10, 20 и 50 цента, 1 евро и 2 евро. Евромонетите имат обща страна и национална страна, което символизира единството на ЕС в многообразието от националности. На националната страна е посочена емитиращата държава, а дизайнът на общите страни на монетите е дело на Люк Люикс от Белгийския кралски монетен двор. На общата страна са представени изображения на Европейския съюз или на Европа, които символизират единството на ЕС. На монетите от 1, 2 и 5 цента е представено земното кълбо с Европа, Африка и Азия. Всички евромонети могат да бъдат използвани навсякъде, където се извършват разплащания в евро.
110. На какъв етап е подготовката за отсичане на българските евромонети?
Дизайнът на евромонетите с българска национална страна е одобрен. Осигурени са монетните заготовки за евромонети. В ход е отсичането съгласно сключените договори за производство и доставка на евромонети с българска национална страна.
111. Какво е изобразено на националната страна на 2 евро на България?
На монетата от 2 евро е изобразен Паисий Хилендарски (1722−ок. 1773) – български народен будител и духовник, автор на първото възрожденско произведение в българската историография – „История славянобългарска“; на кирилица вдясно има надпис „БЪЛГАРИЯ“. Вляво от изображението на Паисий са разположени надпис на кирилица „ЕВРО“ и годината на емисия. По гурта на монетата от две евро има следния надпис: на едната половина е изписано „БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ“, а на другата – обърнато е изписан същият текст.
112. Какъв текст ще бъде изписан по гурта на монетата от две евро?
Върху гурта на монетите от 2 евро ще бъде изписан последователно текст на кирилица „БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ“ на едната половина, а на втората половина – обърнато ще бъде изписан същият текст.
113. Защо надписът „БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ“ е изписан по този начин – с главни букви и без препинателни знаци?
Надписът „БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ“ (изписан само еднократно върху гурта) е използван в повечето български разменни монети, емитирани в периода 1882–1943 г., а именно: само с главни букви и без препинателни знаци върху гуртовете на българските монети, т.е. това е дългогодишна традиция в българското монетосечене. Използването на подобен подход и при надписа на гурта на монетите от 2 евро ще осигури приемственост с българските исторически традиции в монетосеченето.
114. Други страни използвали ли са надписи по гуртовете на монетите от 2 евро?
Да, други страни от еврозоната също са използвали надписи по гуртовете на монетите от 2 евро, изписани с главни букви и без препинателни знаци:
• Германия: надпис по гурта на монетата от 2 €: EINIGKEIT UND RECHT UND FREIHEIT (ЕДИНСТВО, СПРАВЕДЛИВОСТ И СВОБОДА) и федералния орел;
• Латвия: по гурта на монетата е надписът DIEVS * SVĒTĪ * LATVIJU (БОГ ДА БЛАГОСЛОВИ ЛАТВИЯ);
• Литва: надпис по гурта на монетата от 2 €: LAISVĖ * VIENYBĖ * GEROVĖ * (Свобода * Единство * Благоденствие *);
• Нидерландия: надпис по гурта на монетите от 2 € и от двете серии: GOD * ZIJ * MET * ONS * (Бог да е с нас);
• Хърватия: надпис по гурта на монетата от 2 €: „O LIJEPA O DRAGA O SLATKA SLOBODO“ („О, красива, о, скъпа, о, сладка свобода“) – стих от известната пиеса „Дубравка“ от Иван Гундулич.
115. Какво е изобразено на българската национална страна на 1 евро?
На монетата от 1 евро е изобразен Св. Иван Рилски (ок. 876–946) − български духовен водач, живял като монах отшелник, чудотворец и небесен закрилник на българския народ, основател на Рилския манастир; на кирилица вдясно надпис „БЪЛГАРИЯ“. Вляво от изображението на светеца са разположени надпис на кирилица „ЕВРО“ и годината на емисия.
116. Какво е изобразено на българската национална страна на 50, 20, 10, 5, 2 и 1 евроцента?
На евромонетите от 10, 20, 50, 5, 2 и 1 цента е изобразен Мадарският конник − скален релеф от VIII век, включен в Списъка на световното културно наследство. Отгоре има надпис на кирилица „БЪЛГАРИЯ“, а отдолу също на кирилица – „СТОТИНКА“ при 1 цент и „СТОТИНКИ“ при 2, 5, 10, 20 и 50 цента, вдясно – годината на емисия.
117. Българските евромонети (с българската национална страна) само в България ли ще могат да се използват?
Не. Всички евромонети могат да бъдат използвани навсякъде в 21 държави. Когато България стане член на еврозоната, освен в страните от еврозоната, евромонетите с българска национална страна ще могат да се използват и в редица държави и територии извън еврозоната, където еврото е официална или широко приета валута, като например: Ватикана, Андора, Монако, Сан Марино, Черна гора, Косово, както и в отвъдморски територии на държави – членки на ЕС, като Гваделупа, Мартиника, Френска Гвиана, Реюнион, Майот, Сен Пиер и Микелон, Канарски острови.
По този начин евромонетите с българска национална страна ще достигнат до всички, които използват еврото.
118. Кога ще започне сеченето на евромонети с българска национална страна?
Производство на евромонети с българска национална страна вече започна, след като на 8 юли 2025 г. Съветът на ЕС одобри решение за приемане на еврото от Република България в съответствие с член 140, параграф 2 от Договора за функционирането на Европейския съюз.
119. От какво зависи количеството, което ще бъде отсечено, и то строго фиксирано ли е?
Първоначалното количество евромонети с българска национална страна по номинали е предназначено преди всичко да замени българските разменни монети в обращение, които очакваме да се върнат в БНБ и респективно да бъдат заменени с евромонети.
Оценката на потребността от нови евромонети е постоянен процес. При изготвянето се вземат предвид запасите в трезорите на БНБ, търсенето, тенденциите в динамиката на отделните номинали евромонети, както и темповете на растеж на парите в обращение (в частност на разменните евромонети). Евромонетите си остават въпрос от национална компетентност, независимо че изготвените разчети за потребността от производството на нови евромонети подлежат на одобрение от Европейската централна банка. Ако държава от еврозоната възнамерява да емитира монети с нови изображения, като например на възпоменателна монета с номинална стойност от 2 евро, тя е длъжна да уведоми Европейската комисия. Комисията публикува информацията в „Официален вестник“ на Европейския съюз. Комисията е достоверният източник, въз основа на който ЕЦБ актуализира информацията за евромонетите на уебсайта си.
120. Пускането на тези монети в обращение ще съвпадне ли с датата, от която България приема еврото, или това може да стане и на по-късен етап?
Евромонетите с българска национална страна, както и евробанкнотите като национална официална валута, ще бъдат пуснати в обращение на 1 януари 2026 г.
121. Пускането в обращение ще бъде само в България първоначално или има друга схема на дистрибуция?
Съгласно разпоредбите на новия Закон за БНБ, който ще влезе в сила на 1 януари 2026 г., „Българската народна банка регулира наличнопаричното обращение в страната, емитира и пуска в обращение евробанкноти и евромонети в страната след съответното разрешение или одобрение от страна на ЕЦБ в съответствие с член 128 от Договора за функционирането на Европейския съюз.“.
След пускане в обращение от БНБ на евромонетите с българска национална страна в България, те ще могат да се ползват като разплащателно средство във всички страни от еврозоната.
122. Как мога да се снабдя със стартови комплекти с евромонети с българска национална страна преди датата на въвеждане на еврото?
Стартови комплекти с евромонети на физически лица ще се продават от 1 декември 2025 г. до деня, прехождащ датата на въвеждане на еврото на касите в Касов център на БНБ на адрес: 1784 София, м. „Полигона”, ул. „Михаил Тенев” № 10, както и на касите в сградата на БНБ на адрес: 1000 София, пл. „ Княз Александър I“ № 1.
Работното време на касите с клиенти е всеки работен ден от 8:30 до 15:45 часа.
Физическо лице може да закупи до два стартови комплекта с евромонети за една трансакция.
От 1 декември 2025 г. Българската народна банка и „Български пощи“ ЕАД ще продават стартови комплекти с евромонети с българска национална страна само на физически лица, а банките ще продават както на физически лица, така и на търговци. Евромонетите, получени със закупените стартови комплекти от физическите лица и от търговците, не могат да бъдат използвани преди 1 януари 2026 г.
Стартовият комплект с евромонети за физически лица се състои от 42 броя евромонети от всички номинали на обща стойност 10 евро и 23 цента и се продава на цена в размер на 20 (двадесет) лева за един стартов комплект. Върху продажбата на стартов комплект с евромонети по номинална стойност не се начислява ДДС.
123. Какво ще съдържат стартовите комплекти с евромонети с българска национална страна?
Стартовите комплекти с евромонети с българска национална страна за физически лица ще бъдат с продажна цена 20 лева и ще имат следното съдържание:
Номинал |
Брой монети |
Обща стойност |
2 евро |
2 |
4.00 € |
1 евро |
2 |
2.00 € |
50 цента |
4 |
2.00 € |
20 цента |
5 |
1.00 € |
10 цента |
7 |
0.70 € |
5 цента |
6 |
0.30 € |
2 цента |
7 |
0.14 € |
1 цент |
9 |
0.09 € |
10.23 € = 20 BGN |
Стартовите комплекти с евромонети с българска национална страна за юридически лица ще бъдат с продажна цена 200 лева и ще имат следното съдържание:
Номинал |
Брой монети |
Обща стойност |
2 евро |
20 |
40.00 € |
1 евро |
20 |
20.00 € |
50 цента |
40 |
20.00 € |
20 цента |
50 |
10.00 € |
10 цента |
70 |
7.00 € |
5 цента |
60 |
3.00 € |
2 цента |
70 |
1.40 € |
1 цент |
90 |
0.90 € |
102.30 € = 200 BGN |
124. Как ще бъдат осигурени първоначалните количества от евробанкноти при въвеждане на еврото в България?
Необходимото количество евробанкноти за първоначалното зареждане и подзареждане ще бъде предоставено назаем на БНБ от определени от ЕЦБ за тази цел национални централни банки на държави от еврозоната, които ще осигурят както нови, така и използвани годни евробанкноти.
125. Какво ще бъде първоначалното количество, с което ще бъде захранено паричното обращение?
Към 1 януари 2026 г. БНБ ще осигури достатъчно количество както от евробанкноти, така също и евромонети с българска национална страна от всички номинали, така че да посрещне потребността от тях за период поне от една година. Първоначалното количество за захранване на паричното обращение ще зависи и от количествата евробанкноти и евромонети, които банките ще заявят и изтеглят от БНБ преди датата на въвеждане на еврото.
126. Има ли яснота откъде ще бъдат взети назаем банкнотите евро и какво първоначално количество ще бъде необходимо?
Да, има яснота. БНБ е предприела необходимите стъпки за осигуряване на достатъчно количество евробанкноти, които да заменят българските левови банкноти през първата година от въвеждане на еврото.
127. Ако имам свой бизнес, по какъв начин мога да се снабдя с евромонети и евробанкноти преди 1 януари 2026 г.?
До 1 януари 2026 г. снабдяването на търговците с евробанкноти и евромонети се извършва от банките въз основа на договори, сключени между банките и търговците.
Получените от търговците евробанкноти и евромонети не могат да бъдат използвани до датата на въвеждане на еврото. Може да се обърнете към обслужващата Ви банка и да уточните реда и условията, при които може да се снабдите с евробанкноти и евромонети преди 1 януари 2026 г., за да обезпечите дейността си след въвеждането на еврото.
128. Как ще бъде информирано населението за разпознаване на евробанкнотите и евромонетите?
БНБ ще извърши обучения за разпознаване на евробанкноти и евромонети на специалисти, работещи с банкноти и монети, които от своя страна след това трябва да обучат колегите си.
БНБ ще подготви и публикува на страницата си в интернет интерактивни материали, информация (изображения, видеоклипове) в помощ на гражданите за самостоятелно обучение за разпознаване и проверка на евробанкнотите и евромонетите.
129. Как се постъпва, ако евробанкнота или евромонета поражда съмнение, че е неистинска или преправена?
След приемане на еврото като законно платежно средство в Република България, при съмнение за истинността на евробанкноти или евромонети ще се прилага същият ред, който се е изпълнявал и до въвеждането на еврото в страната.
Ако получите евробанкнота или евромонета, за която считате, че е неистинска или преправена, е необходимо веднага да уведомите органите на полицията. Притежаването на неистински банкноти и монети, както и прокарването им в обращение, знаейки че те са неистински, представлява престъпление.
При съмнение относно истинността се обърнете към каса на БНБ или най-близкия клон на банка, където да проверят банкнотата или монетата. В случай че тя поражда съмнение за неистинност, касиерът следва да я задържи, като предостави на приносителя протокол за задържане, след което следва да я изпрати за експертиза в Националния център за анализ (НЦА) на БНБ. За резултата от експертизата НЦА издава документ.
Неистински банкноти и монети не се заменят и не се връщат на приносителя.
130. Какви промени могат да се очакват в динамиката на парите в обращение?
Въз основа на опита на държави членки, въвели еврото преди нас, се очаква, че в периода от половин до една година преди присъединяването на България към еврозоната ще се наблюдава значително намаляване на левовите банкноти в обращение вследствие на трансформирането им в депозити в банковата система с цел по-лесно превалутиране в евро.
В Хърватия например през шестте месеца преди присъединяването към еврозоната (след обявяването на решението на Съвета на Европейския съюз от 6 юли 2022 г. за приемането на еврото от Хърватия на 1 януари 2023 г.) банкнотите в обращение намаляват с 42,4%. Опитът на Естония, Латвия и Литва също показва, че половин до една година преди самото присъединяване към еврозоната банкнотите в местна валута, които са в обращение, са спаднали с 40% до 50%.
Динамиката на парите в обращение (евробанкноти и евромонети) след присъединяването на България към еврозоната ще зависи най-вече от търсенето им за трансакционни цели и от предпочитанията на икономическите агенти (домакинства, фирми) да държат пари в брой или да поддържат средства под формата на депозити в банковата система.
131. Как логистично ще бъде организиран процесът: къде ще се съхраняват банкнотите и монетите, изтеглени от обращение?
За съхранението на изтеглените от обращение български банкноти и разменни монети са осигурени достатъчно специализирани помещения, отговарящи на изискванията за съхранение на такъв вид ценности.
132. Възможно ли е метал от изтеглените от обращение български монети да бъде използван и за отсичане на българските евромонети?
Краткият отговор е „не“.
133. БНБ може ли да извади от обращение пуснати от нея колекционерски евромонети?
Да. След като съобщи чрез „Държавен вестник“, БНБ може да извади от обращение пуснати от нея колекционерски евромонети при заплащане на номиналната им стойност. Такива монети, след изтичане на определения срок, се смятат за излезли от обращение и престават да бъдат законно платежно средство в страната.